Ova procedura je uvedena pre par godina dana a cilju pronalaženja spermatozoida kod pacijenata koji ih nemaju u ejakulatu ( azoospermia). Pre nego što se pristupi intervenciji , pacijent mora biti pregledan od strane urologa što podrazumeva pregled testisa i epididima kao i UZ testisa i epididima . Epididim je kanal u koji se ulivaju testikularni kanalići i koji dalje sprovodi spermatozoide u spoljnu sredinu.
Neophodno je uraditi hormonske i genetske analize . Na osnovu pregleda se može ustanoviti o kom tipu azoospermije se radi . Opstruktivna azoospermija nastaje kao posledica promene u kanalima koji sprovode spermatozoide u spoljnu sredinu , ali je njihova proizvodnja očuvana . Neopstruktivna azoospermija je teže forma gde se spermatozoidi ili uopšte ne proizvode ili se proizvode u značajno manjoj meri tako da ne dospevaju u ejakulat .
Opstruktivna azoospermija omogućava u jednom broju slučajeva da se spermatozoide obezbede pnkcijom epididima -PESA ( PErcutaneous Sperm Aspiration ) .
Kod neopstruktivne azospermije se se pre intervencije pokuša sa stimulativnom terapijom u cilju postizanja pojave spermatozoida u ejakulatu. Ukoliko to ne uspe na raspolaganju je mikro TESE intervencija (Microsurgical TEsticular Sperm Extraction ) . Ne postoji nijedan paramater koji sa sigurnošću može da predvidi ishod mikro TESE , to jest da li će se naći spermatozoidi ili ne sem nekih genetskih promena kao što su neki tipovi delecije Y hromozoma ili neke promene u kariotipu .
Ukoliko se na osnovu pregleda i učinjenih analiza proceni da je indikovana mikro TESE, pristupa se samoj intervenciji koja se radi u anesteziji. Intervencija traje oko 1 sat jer zahteva precizno sagledavanje pod mikroskopom ili lupama , strukture testisa i odabir delova tkiva testisa a potom i obradu tkiva od strane embriologa . Pošto se pristupi testisu koji se široko otvori , uzdužno ili poprečno, traže se širi kanalići , jer je veća verovatnoća da će se u njima naći spermatozoidi Ukoliko se u jednom testisu nađe dovoljan broj spermatozoida , nije potrebno ponavljati proceduru na drugom testisu.
Ukoliko embriolozi nađu spermatozoide u dovoljnom broju oni se zamzavaju u cilju kasnijeg korišćenja u proceduri vantelesne oplodnje . U odnosu na klasičnu biopsiju testisa, ova metoda ima veliku prednost jer omogućava direktno sagledavanje tkiva testisa, uzimanje odabranih uzoraka iz zona sa širim testikularnim kanalićim u kojima se očekuje da se našu spermatozoidi . Ove metoda znatno povećava mogućnost pronalaženja spermatozoida, istovremeno manje oštećuje testis s obzirom da se uzima manje tkiva sa odabranih mesta, ali i omogućava bolju kontrolu čak i minimalnog krvarenja.
Odmah po završenoj intervenciji jepacijent informisan da li su spermatozoidi nađeni i eventualno zamrznuti , ile ne . Ukoliko se ne nađu spermatozoidi , deo tkiva testi a se šalje i na patohistološku dijagnozi koja otvrđuje o kakvom se tipu poremećaja radi .
Pacijent se otpušta posle par sati sa preporukom da koristi nekoliko dana antibiotikre. Dva dana po učinjenoj intervenciji skida se zavoj i dalje previjanje se može raditi u kućnim uslovima . Kožni šavovi su brzo resorbujući i sami otpadni posle 2-3 nedelje.
Mora se naglasiti da je mikro TESA kod nekih pacijenata jedina mogućnost da ostvare potomstvo i zahteva veliku odgovornost celog tima u kome pored urologa veoma važno mesto zauzima anesteziolog a posebno embriolog , zbog toga se intervencija može raditi samo tamo gde postoji operaciona sala sa mikroskopom ili lupama i gde je obezbeđeno neposredno prisustvo embriologa .